Facebook pixel

Izveidot jaunu mājas lapu, vai labot esošo?

Jauna vai veca lapa 1
https://youtu.be/2kRlCx1XIqo

Jau vairākkārt esam stāstījuši par to, kā un cik strauji mainās web izstrādes standarti. Un tomēr, joprojām ļoti daudz mūsu klientu, kuri vēršas pie mums, lai veiktu labojumus, pievienotu papildus funkcionalitāti vai uzlabotu esaša sava saita dizainu, nevēlas pieņemt faktu, ka esošajam saitam nav iespējas pievienot vajadzīgo funkcionalitāti, vai izlabot esošās problēmas mājas lapā. Piedāvātais risinājums, veidot jaunu saitu, tiek uzskatīts kā naudas izspiešanas rīks. Taču patiesība ir tāda, ka mājas lapas izstrādes tehnoloģija ir novecojusi, vai, esošās lapas izstrādē nav ievēroti web izstrādes standarti, kas var ļoti sarežģīt un sadārdzināt mājas lapas labošanas un uzlabošanas procesu.

Šis raksts tika veidots, jo uzskatām par pienākumu Tev pastāstīt, kādos gadījumos, izstrādātājs var ieteikt veidot jaunu mājas lapu, nevis labot esošo.

Vietne būvēta uz novesojušas CMS.

CMS ir satura pārvaldības sistēma, kas ļauj lietotājam ar minimālu piepūli mainīt lapas vai vietnes saturu. Piemēram:

 • patstāvīgi pievienot un mainīt lapas
 • patstāvīgi veidot preču katalogu
 • veidot foto un video galerijas
 • darboties ar noliktavas preču un pakalpojumu uzskaites sistēmu
 • apstrādāt ienākošos maksājumus u.c.

 • Satura pārvaldības sistēmu, kura ir novecojusi, uzturēt un labot būs dārgi, jo iespējams CMS izstrādātājs vairs nepastāv, vai tās moduļu izstrādātāji vairs neeksistē. Tas, savukārt, nozīmē, ka izstrādātājam, pie kura būsi vērsies lapas labošanas jautājumā, būs jārokas pa vietnes kodu, jāraksta individāuli moduļi katrai vienkāršākajai funckionalitātei. Un tas var būt sarežģīts un laikietilpīgs process. Tā kā programmēšanas izmaksas ir par darba stundām, tad mājas lapas labošana var izmaksāt dārgāk nekā jauna saita izstrāde.

  Mājas lapa pārblīvēta ar moduļiem

  Moduļi tiek saukti arī par spraudņiem (no angļu valodas plug-in). Modulis ir papildinājums, kas sadarbojas ar citu programmu un papildina tās funkcionalitāti. Kā piemērus var minēt moduļus, kuri ļauj attēlot noteiktus grafiskos formātus, filtrēt attēlus grafiskajās programmās. Galvenā programma nodrošina veidu, kā spraudņi var reģistrēt sevi programmā un nosaka datu apmaiņas protokolu starp spraudņiem un pamatprogrammu.

  Ja katrai vissīkākajai funkcionalitātei mājas lapā tiek izmantots savs modulis, kam līdzi nāk savs kods, kurš dod kādas izmaiņas, tad šie moduļi savā starpā ar laiku var sākt konfliktēt un tas rada dažādas problēmas saitā, kā, piemēram, negatīvi ietekmē mājas lapas ātrumu, drošību un stabilitāti. Ja Tavā saitā katra mazākā funckionalitāte tiek nodrošināta ar atsevišķiem moduļiem, tad, visbiežāk, vienkāršāk ir izstrādāt jaunu mājas lapu, neizmantojot moduļus, bet nepieciešamo funkcionalitāti pierakstīt klāt kodā vai izvēlēties bāzi, kas to jau nodrošina.

  moduli1

  Individuāli veidota satura vadības sistēma

  Pirms izstrādāt savu mājas lapu, nepieciešams rūpīgi padomāt uz kādas vadības sistēmas vai ietvara vēlies to veidot. Noteikti iesakām izvēlēties kādu no populārākajiem risinājumiem, ar ko strādā vairākums aģentūru un tādu, kas jau gadiem ilgi ir pieejams, piemēram, WordPress, Laravel. Individuāls, protams, skan labi un arī izmaksas, bieži vien, ir bijušas augstas šāda saita izstrādei. Un tomēr šeit ir viens nozīmīgs BET. Jau vairākkārt esam rakstījuši par mājas lapas nākotnes perspektīvām, un šī ir viena no tām. Izvēloties individuāli veidotu vadības sistēmu, ir vērts padomāt par nākotnes vajadzībām – sākot ar dažādiem atjauninājumiem un beidzot ar tehnisko atbalstu. Ko Tu iesāksi, ja izstrādātājs, kurš izveidoja Tev individuālu vadības sistēmu, izstājas no tirgus un nav atstājis nekādu dokumentāciju? Vai Tev būs kur vērsties pēc palīdzības, ja kaut kas būs jālabo, jāpārveido vai jāpilnveido? Un beigu beigās, cik tas izmaksās, ja tāda nepieciešamība radīsies? Visticamāk, tas Tev izmaksās jauna saita izstrādi.

  vadibas sistema1

  Satura vadības sistēma(CMS) neatbalsta nepieciešamo funkcionalitāti

  Tā var gadīties, ja esošā mājas lapa ir veidota uz satura vadības sistēmas, kura ierobežo funkcionalitāti vai Tev nav pilna pieeja tās kodam. Pat, ja izstrādājot saitu, tu uzskati, ka Tev nevajag nekādu funkcionalitāti, uzņēmumam attīstoties aug arī prasības pēc saita funkcionalitātes. Tā kā satura vadības sistēma neatbalsta funkcionalitāti, kuru šobrīd ir nepieciešams integrēt saitā, izstrādātājam nekas cits neatliek, kā piedāvāt izstrādāt jaunu saitu.

  cms1

  Nestandarta risinājumi mājas lapā

  Vairākkārt esam pieminējuši web izstrādes standartus un to ievērošanu, izstrādājot gan tīmekļa vietnes, gan dažādas web sistēmas. Piebāžot savu vietni ar daudz un dažādiem nestandarta risinājumiem, kas iet ārpus izvēlētās vadības sistēmas izstrādes standartu rāmjiem, labojumi, uzlabojumi un papildinājumi var izmaksāt ļoti dārgi, jo izstrādātājam paies ilgs laiks, lai visu izpētītu un saprastu, tā, lai veicot kādus darbus, nenobrucinātu citas funkcijas saitā, vai pat saitu kopumā. Kā alternatīvu, izstrādātājs, var piedāvāt veidot jaunu mājas lapu, kurā tiks ievēroti web izstrādes standarti, lai turpmāko uzlabojumu veikšana nesagādātu galvassāpes ne Tev, ne izstrādātājam.

  Koda kvalitāte

  Lai programma varētu veikt noteiktās darbības, piemēram, aprēķināt, parādīt rezultātu, reaģēt uz lietotāja darbībām, piemēram, nospiest pogas, atlasīt rindas no saraksta, ir nepieciešams programmas kods.

  Programmas kods ir vārdu un simbolu kopums programmēšanas valodā. Atšķirībā no cilvēkiem datoram nav “labi uzrakstīta” vai “slikti uzrakstīta” koda. Bet tas, kā kods tiek uzrakstīts, var būtiski ietekmēt mājas lapas uzturēšanas procesu. Koda kvalitāti var noteikt pēc šādiem kritērijiem:

 • koda lasāmība (ieskaitot komentāru esamību vai neesamību kodam – kompilatora programmas izlaistie patvaļīgā teksta bloki);
 • atbalsta, testēšanas, atkļūdošanas un kļūdu labošanas, modificēšanas un pārnešanas ērtums;
 • sarežģītības līmenis;
 • resursu izmantošanas līmenis – atmiņa, procesors, vieta diskā u.c.;
 • sastādītāja parādīto komentāru trūkums;
 • “atkritumu” neesamība – tā sauktie “mirušie mainīgie” (tas ir, mainīgie, kas netiek izmantoti), operatori, kas nekad netiek izpildīti, komentāri no iepriekšējām šī koda versijām, kas zaudējuši savu nozīmi utt.

 • Ja kods ir nekvalitatīvi uzrakstīts, nav atstāta dokumentācija, nav izmantota neviena no pirmkoda vadības sistēmām (piemēram GIT) un kods sarakstīts tik zemā kvalitātē, ka to nevar īsti pat pārņemt vai tā izpētīšana aizņem ļoti daudz laika, un beigās uzrakstīt jaunu un kvalitatīvu kodu būs vienkāršāk, ātrāk un lētāk, nekā labot visas pieļautās kļūdas esošajā. Turklāt, lielākā daļa izstrādātāju var vispār atteikties veikt labojumus kodā, ja tas ir nekvalitatīvi uzrakstīts.

  koda kvalitate1

  Vīrusi mājas lapā

  Vienkārši sakot, vīruss ir koda gabals, ko hakeris izmanto personīga labuma gūšanai. Tas ietekmē gan vietņu lietotājus, gan īpašniekus. Vīrusu uzdevums ir Kaitēt vietņu īpašniekiem.

  Visi saiti ir apdraudēti. Saskaņā ar uzņēmuma Acunetix pētījumu (PDF), kas tika veikts 2019. gadā, vairāk nekā 87% no visām vietnēm ir vidēja ievainojamība, un 46% tīmekļa resursu ir augsts vīrusu infekcijas risks.

  Kādi ir vīrusa uzdevumi Tavā vietnē:

 • ievietojot novirzīšanas kodu – vīruss novirza uz citu vietni un vietne zaudē lietotājus
 • ievietojot ļaunprātīgu kodu un inficējot lietotāju ierīces – meklētājprogrammas atzīmēs vietni kā ļaunprātīgu
 • ievietojot vietnē reklāmas un trešo pušu saturu – dizains tiks sabojāts, skripts palēninās vietnes darbību
 • pievienojot serveri botnetam un sākot DDoS uzbrukumu – hostinga pakalpojumu sniedzējs ierobežos vietnes trafiku
 • nozogot informāciju (piemēram, kontaktpersonas vai bankas kartes datus) – vietnes īpašnieks nonāk policijas redzeslokā

 • Lai arī, visbiežāk, mājas lapas ir iespējams attīrīt no vīrusiem, reizēm vīrusi ir ielaisti tik tālu, ka vienīgais saprātīgais risinājums ir veidot jaunu saitu.

  virusi majaslapa1

  Šie ir populārākie un biežākie iemesli, kādēļ iesakām saviem klientiem izstrādāt jaunu vietni, nevis tērēt līdzekļus esošās labošanai. Svarīgākais iemesls šādam ieteikumam ir tas, ka labošanas darbi izmaksās tik pat vai pat vairāk, nekā izstrādāt jaunu mājas lapu ievērojot jaunākos web standartus. Ja esi novērojis, ka Tava mājas lapa nedarbojas pilnvērtīgi vai tai nepieciešama papildus funkcionlitāte, piesakies konsultācijai un mēs veiksim Tavas vietnes auditu, lai atrastu piemērotākos risinājumus