Facebook pixel

Mājas lapas izstrādes process – kā tas notiek?

izstrades process

Mūsdienās, gandrīz ikvienam, uz klientu un uzņēmuma peļņu orientētam uzņēmumam, ir sava mājas lapa. Mājas lapas mūsdienās kalpo ne tikai kā vieta produktu izplatīšanai un reklamēšanai, bet arī kā imidža un reputācijas veidotājas. Tās var gan piesaistīt jaunus klientus, gan veicināt esošo klientu atgriešanos un palīdzēt laba imidža un reputācijas radīšanā un uzturēšanā, vai gluži pretēji.

Vēl 10 gadus atpakaļ, mājas lapas, kā rīks klientu piesaistei, tika izmantotas reti un tās tika veidotas ļoti vienkāršas, īsti nepiedomājot ne pie funkcionalitātes, ne dizaina risinājumiem, vēl jo mazāk lietotāju pieredzei (UX). Jāsaka, ka arī web izstrādes standarti ir ļoti mainījušies, un lielākā daļa, no 10 gadus atpakaļ veidotajām vietnēm, šodien jau ir jāpārtaisa, vai vismaz jārestaurē.

Paaugstinoties izstrādes standartiem un augot izstrādātāju kvalifikācijai un profesionalitātei, aug arī mājas lapas izstrādes cenas, par ko uzņēmēji, bieži vien ir šokā, sakot – bet es 6 gadus atpakaļ taisīju vietni par 300Eur, kādēļ tagad tas maksā 800Eur?

Šajā rakstā centīsimies Tev izskaidrot, kāds tad ir izstrādes process, kas tieši, laikam ejot, ir mainījies, un kādēļ cenas ir tādas, kādas tās ir.

Mājas lapas izstrādes posmi

Profesionāla mājas lapas izstrāde atbilst klienta uzņēmuma stratēģijai, tā ir vienkārša, labi strukturēta, piesaista potenciālo un esošo klientu uzmanību, kā arī, rada labu lietotāju pieredzi un palīdz tīmekļa vietnes apmeklētājiem gūt nepieciešamo informāciju un veikt vēlamās darbības. Lai šo efektu panāktu, izstrādes process tiek sadalīts pa posmiem.

 • Prasību identificēšana
 • Prasību analīze
 • Izstrādes plānošana
 • UI/UX dizaina izstrāde
 • Izstrādātā dizaina programmēšana (front end)
 • Funkcionalitātes programmēšana (back end)
 • Komunikācija
 • Testēšana un korekciju veikšana
 • Nodošana klientam ekspluatācijā, publicēšana
 • Uzturēšana, ilgtermiņa atbalsts

 • Prasību identificēšana

  Informācijas iegūšanas posms, lielā mērā, nosaka visu projekta attīstības gaitu un rezultātu. Prasību noskaidrošanā tiek veikts dialogs ar klientu, lai definētu paredzamos mājas lapas vai internetveikala lietošanas gadījumus. Ļoti būtisks solis, profesionālas mājas lapas izstrādē, ir problēmu noteikšana un vietnes mērķu definēšana. Šajā etapā tiek izkristalizēts, kādas darbības lietotāji varēs veikt mājas lapā gan no front-end, gan back-end puses (piemēram, lietotāju reģistrēšanās, satura pievienošana mājas lapai, pirkumu veikšana, kontaktformu aizpildīšana, komentēšana utt.) un kādas lietotāju lomas paredzētas mājaslapā (administrators, satura redaktors, SEO pārzinis u.c.). Šis posms palīdz izprast klienta konkurētspējīgās priekšrocības, lai izveidotu pēc iespējas piemērotāku mājas lapu uzņēmumam un tā klientiem.

  web izstrades process1

  Prasību analīze

  Šajā posmā tiek noteikti iespējamie mājas lapas lietotāju, apmeklētāju un satura pārvaldības administratoru lietošanas gadījumi un scenāriji. Kā arī paredzēti alternatīvie lietošanas gadījumi un kļūdu scenāriji. Tas ir ļoti svarīgi, lai pirms izstrādes procesa novērstu neparedzētas problēmas, viss izstrādes process noritētu noteiktajos termiņos un netiktu pārsniegts noteiktais budžets. Prasību analīze dod iespēju izveidot mājas lapas izstrādes plānu pa posmiem un noteikt tīmekļa vietnes izstrādes laiku un izmaksas. Tādā veidā klientam, jau pirms izstrādes uzsākšanas, tiek sniegta skaidra informācija par projekta izmaksām un termiņiem. Pēc otrā posma, ja klientu apmierina saņemtais piedvājums, tiek slēgts līgums un uzsākta projekta plānošana.

  web izstrade prasibu analizesana1

  Projekta plānošana

  Bez šī posma, mājas lapas izveides process būtu haotisks un rezultāts pavisam noteikti nebūtu profesionāls. Parasti, šo procesu veic projektu vadītājs – izstrādā konkrētus uzdevumus, nosaka izpildes termiņus un uzdevumu veicējus, kā arī iepazīstina visus komandas dalībniekus, kuri strādās pie projekta, ar pirmo divu posmu rezultātiem. Ja atskatāmies, aptuveni, 10 gadus atpakaļ, pie mājas lapas izstrādes, lielākoties, strādāja viens cilvēks, tad mūsdienās, lai ievērotu visus web izstrādes standartus, tā ir vesela komanda:

 • Projektu vadītājs – organizē darbu, lai projekta izstrāde būtu strukturēta, komunicē ar klientu un komandu, atrod un piedāvā klientam piemērotākos risinājumus.
 • UI/UX dizaineris – izstrādā ne vien pievilcīgu, nozarei atbilstošu mājas lapas dizainu, bet arī rūpējas par lietotāju pieredzi izstrādājot vietnes dizainu.
 • Front end programmētājs – programmē dizainera uzzīmēto dizainu, visu redzamo daļu un daļu, ar ko mijiedarboties.
 • Back end programmētājs – tas, ko jūs vizuāli neredzat – nodrošina programmatūras lietojumprogrammas galvenās funkcionālās loģikas izstrādi un uzturēšanu, lai nodrošinātu vietnes pareizu darbību.
 • Testētājs – testēšana aizņem aptuveni 1/3 daļu no projekta realizācijas, citreiz pat vairāk. Testētājs ir atbildīgs par to, lai izveidotā programmatūra, sistēma vai vietne, darbotos pareizi, pievērš uzmanību vissīkākajām detaļām, nevienu visniecīgāko nepilnību nedrīkst palaist garām.

 • Tātad, lai izveidotu profesionālu mājas lapu, kura būs gan vizuāli pievilcīga, ērta apmeklētājam, gan ideāli funkcionējoša, projektā tiek iesaistīti vismaz pieci profesionāļi. Šī arī ir atbilde tiem, kuri daudzus gadus atpakaļ, veidoja savas tīmekļa vietnes par ļoti zemām cenām un ir pārsteigti par to, cik šobrīd izmaksā izveidot mājas lapu.

  web izstrade projekta planosana1

  UI/UX dizaina izstrāde

  Web dizains ir saistīts ar programmatūras produktu radīšanu elektroniskajai videi. Web dizaineris rūpējas par vēlamo sajūtu, krāsu gammas, stila un citu dizaina elementu noteikšanu, lai mājas lapa atstātu profesionālu iespaidu un pēc iespējas pozitīvāk ietekmētu zīmolu un uzņēmumu darbību, kā arī tiek ņemta vērā interaktīvo elementu loģika un struktūra, CRO ( Conversion Rate Optimization) patprincipi (piemēram, meklētājs ir augšējās joslas kreisajā pusē un ir apzīmēts ar lupas ikonu). UI/UX dizainerim ir jāorientējas ierīču īpatnībās (ekrāna izmēri, funkcionalitāte), jāzina mērķauditorija (kas ir klients), mērķauditorijas uzvedība, uztvere, potenciālie lietošanas scenāriji, izmantojamās tehnoloģijas, dizaina īpatnības, grafiskais dizains un citi aspekti. Veidojot dizaina koncepciju, nepieciešams noteikt arī vēlamo un piemērotāko mājas lapas stilu, tas var būt minimālistisks vai ultra moderns u.tml. Ļoti svarīgi, veidojot dizainu, ir zināt paredzēto tekstu apjomus mājas lapā, jo virsrakstu un aprakstu garumi, ietekmē to kā izskatīsies dizians.

  web izstrade ux ui1

  Izstrādātā dizaina programmēšana

  Šajā posmā, web dizainera izstrādātais dizains, tiek nodots front end programmētājam. Tiek uzsākta apmeklētājiem redzamo elementu programmēšana. Šajā posmā ļoti svarīga ir dizainera un programmētāja savstarpējā sadarbība, lai iznākums būtu mūsdienīgs, ērti lietojams, kā arī lietotājam vizuāli baudāms.

  Funkcionalitātes programmēšana

  Jeb back end, lietotājam neredzamās daļas programmēšana. Lai Tavai tīmekļa vietnei piemistu visas nepieciešamās funkcionalitātes, lietā tiek liktas neskaitāmas kodu rindas, ko lapas apmeklētājs nemaz neierauga. Visa šī vide, kā arī satura vadības sistēma, arī ir, tā dēvētais back-end. Veiksmīga mājaslapa ir tāda, kurā back-end procesi noris pietiekami ātri, lai reaģētu uz front-end, jeb tā dēvētās lietotāju puses pieprasījumiem – klikšķiem, teksta ievadi un tamlīdzīgi. Laikam ejot un augot web izstrādes standartiem, vietnes kļūst funkcionāli bagātākas, tādēļ programmētājiem ir nepieciešamas arvien specifiskākas zināšanas, lai rezultāts būtu profesionāls, kas savukārt nozīmē augstāku programmēšanas stundas likmi.

  Komunikācija

  Visai, augstākminētajai procesu virknei, pa vidu ir regulāra komunikācija ar klientu. Tiek izveidotas ātrai komunikācijai paredzētas grupas, piemēram, aplikācijā Whatsapp, klientam tiek iedota piekļuve projektu vadības rīkam Jira vai Trello. Ir neizsakāmi svarīgi, lai klients maksimāli iesaistītos savas mājas lapas izstrādes procesā, tādējādi nodrošinot vislābāko izpildījumu klienta ekspektācijām. Visā izstrādes procesā ar klientu komunicē projektu vaītājs, pie dizaina izstrādes – UI/UX dizaineris. No Tevis, kā no klienta, būs nepieciešami vizuālie materiāli (piemēram bildes, uzņēmuma logo, video faili, ja tādi vietnē paredzēti), teksti (produktu vai pakalpojumu apraksti, dažādu sadaļu teksti, piemēram, sadaļai “ par mums”) un komentāri pēc katra posma izstrādes, lai laicīgi varētu veikt nepieciešamās korekcijas. Klienta reakcijas ātrums arī būtiski ietekmē to, cik raiti mājas lapas izstrādes process ies uz priekšu.

  web izstrade komunikacija1

  Testēšana un korekciju veikšana

  Viens no pēdējiem soļiem ir izstrādātās vietnes visu funkcionalitāšu testēšana un kļūdu labošana, ja tādas tiek atklātas testēšanas laikā. Katrai saitei, skriptam, kodam, mājas lapas izskatam, funkcionalitātei un pat mājas lapas saturam ir jābūt pārbaudītam visos iespējamajos veidos. Ļoti būtiski ir pārbaudīt, vai mājas lapa korekti funkcionē un vizuāli labi izskatās dažādās ierīcēs, ekrānu izmēros un izšķirtspējās, kā arī dažādos interneta pārlūkos ( Google chrome, Opera, Edge, Safari, Mozilla Firefox u.c). Tiek veikta mājas lapas funkcionalitātes testēšana – HTML un CSS validāciju, HTML sintakses kļūdu pārbaude, datubāzes testēšana, ievades lauku testēšana dažādās mājas lapas saziņas formās. Pārbauda to, vai meklētājprogrammas var veikt mājas lapas pārmeklēšanu (crawling), svarīgi, lai mājas lapa uzrādītos meklēšanas rezultātos, piemēram, Google. Mājas lapas drošības testēšanā var tikt veikti dažādi penetrācijas testi, Captcha testēšana, ielogošanās drošība, https darbības pārbaude u.c., veiktspējas testēšanā tiek testēts mājas lapas ielādes ātrums, mājas lapas veiktspēja pie lielas noslodzes, mājas lapas ielādes ātrums no dažādiem interneta savienojumiem. Atrastās kļūdas un nepilnības tiek nekavējoties novērstas. Tomēr jāņem vērā, ka pat profesionāli izstrādātā un nopietni notestētā mājas lapā, lietojot to, var atrasties kāda kļūda, kuru web izstrādes aģentūra, operatīvi novērš, dotās garantijas ietvaros.

  web izstrade testesana1

  Nodošana klientam ekspluatācijā un publicēšana

  Pats patīkamākais visā izstrādes procesā gan klientam, gan arī izstrādātājam ir lapas nodošana klientam un tās publicēšana. Tiek veikta mājas lapas pievienošana izvēlētajam domēnam un vietnes uzstādīšana uz servera, uz kura mājas lapa turpmāk tiks turēta. Nepieciešamības gadījumā, tiek vēl veikti mājas lapas uzlabošanas un pielāgošanas darbi, balstoties uz reālu lietotāju pieredzi.

  Uzturēšana, ilgtermiņa atbalsts

  Varētu šķist, ka mājas lapas izstrādes process ir noslēdzies līdz ar tīmekļa vietnes publiskošanu. Tomēr tā gluži nav! Lai mājas lapa korekti pildītu savas funkcijas, un sākotnēji noteiktos mērķus, visas savas dzīves garumā, tajā ir regulāri jāatjauno saturs, jānovērš kļūdas un tā ir jāuztur droša. Tas ir tādēļ, ka tehnoloģijas nemitīgi attīstās, tiek atjauninātas interneta pārlūku versijas, regulāri tiek izdomāti jauni mājas lapu uzlaušanas veidi, kā arī izdomātas jaunas tehnoloģijas, kas ļauj optimizēt kodu, lai vietne būtu ātrāka un efektīvāka. Šim posmam vajadzētu būt vienam no svarīgākajiem kritērijiem, izvēloties izstrādātāju, kuram uzticēsi savas mājas lapas izveidi. Tas Tev nodrošinās to, ka visi nepieciešamie atjauninājumi tiks veikti laicīgi un atbalsts vienmēr pa rokai, ja būs nepieciešama papildus funkcionalitātes pievienošana.

  web izstrade uzturesana1

  Ceram, ka šajā rakstā uzzināji ko jaunu un noderīgu priekš sevis. Noteikti paturi prātā, ka tehnoloģiju nozarē viss straujiem soļiem iet uz priekšu un attīstās. Reizēm šķiet, ka viss mainās pa stundām – kas vakar bija augsti standarti un moderns dizains, tas šodien jau ir novecojis un aizmirsts. Un mums jācenšas dzīvot laikam līdz, lai nepazustu un netiktu aizmirsti. Ja esi nolēmis izstrādāt kādu web projektu, droši piesakies konsultācijai, un mūsu speciālisti piemeklēs piemērotākos risinājumus, kas atbildīs jaunākajiem web izstrādes standariem.