Facebook pixel

Kas ir GIT?

Kas ir GIT

Web izstrādē ir ļoti daudz svešvārdu un dažādu burtu salikumi, kas parastajam mirstīgajam neko neizsaka. Bet – jo vairāk Tu zināsi par web izstrādes standartiem, kādēļ tiek lietotas konkrētas tehnoloģijas, un kā tās var atvieglot dzīvi Tev, jo vieglāk Tev būs pieņemt lēmumu, kam uzticēt savas mājas lapas vai programmatūras izstrādi.

Šoreiz vēlamies Tev pastāstīt, kas ir GIT, kādam nolūkam tas tiek lietots web izstrādē un kādēļ Tev, kā klientam, tas ir svarīgi.

Kas ir GIT?

GIT ir izplatītākā bezmaksas un atvērtā pirmkoda versiju vadības sistēma izstrādes failiem. 2005. gadā Linuss Torvalds izveidoja GIT lai izstrādātu Linux kodolu. Atšķirībā no vecākām centralizētām versiju vadības sistēmām, piemēram, SVN un CVS, ar GIT katram izstrādātājam ir pilna kodu krātuves vēsture lokāli. Ko tas nozīmē – kad izstrādātāji izveido kaut ko (piemēram, web sistēmu, programmatūru, mājas lapu), pastāvīgi tiek mainīts kods, veidojot jaunas versijas līdz pirmajai oficiālajai izlaišanai. GIT saglabā šīs korekcijas, saglabājot arī modifikācijas centrālajā repozitorijā. GIT ir ārkārtīgi populāra versiju kontroles sistēma, kas ļauj izstrādātājiem izveidot izmaiņu vēsturi par to, kas laika gaitā notiek viņu kodā.

kasi ir git sistema1

Kā strādā GIT?

Konceptuāli, lielākajā daļā citu sistēmu informācija tiek glabāta kā uz failiem balstītu izmaiņu saraksts. Sistēmas, kā CVSSubversionPerforce (no 2017. gada Helix Core), Bazaar un citas,par informāciju, ko tās glabā un laika gaitā katrā failā veiktajām izmaiņām, tiek domāts kā par failu kopu. GIT šādā veidā nedomā un neglabā datus. Tā vietā GIT par datiem domā vairāk kā par miniatūras failu sistēmas momentuzņēmumu sēriju. Izmantojot GIT, katru reizi, kad tiek veiktas izmaiņas vai saglabāts projekta stāvoklis, tiek uzņemta projekta versija, kā visi faili tajā brīdī izskatās, un saglabā atsauci uz šo momentuzņēmumu. Ja faili nav mainījušies, GIT failu vairs neglabā, tikai saiti uz iepriekšējo identisko failu, kuru tas jau ir saglabājis.

ka strada git1

Kādēļ ir svarīgi izmantot GIT web izstrādē?

Piemēram, lai pārlūkotu projekta vēsturi, izmantojot GIT, nav jādodas uz serveri. Lai iegūtu projekta vēsturi un parādītu to, informācija tiek nolasīta tieši no vietējās datu bāzes. Tas nozīmē, ka projekta vēsturi iespējams redzēt gandrīz uzreiz. Ja nepieciešams redzēt izmaiņas, kas ieviestas starp pašreizējo faila versiju un failu, piemēram, pirms mēneša, GIT var sameklēt failu vai atšķirības kodā pirms mēneša un veikt to atšķirību aprēķinu tā vietā, lai, vai nu pieprasītu to darīt attālajam serverim, vai arī no servera izvilktu vecāku faila versiju, lai to izdarītu lokāli. Vienkāršiem vārdiem sakot, GIT ir nepieciešams, lai vienmēr ir iespēja izsekot jebkādām izmaiņām kodā. Ja kādreiz gadīsies situācija, kad būs nepieciešams nomainīt programmatūras, web sistēmas vai mājas lapas izstrādātāju, jaunais izstrādātājs varēs redzēt visu projekta izstrādes vēsturi un veiktās izmaiņas failos un kodā. Kā arī, nepieciešamības gadījumā, vienmēr būs iespēja atgriezties pie kādas no vecākām projekta versijām. Izmantojot GIT, nav iespējams veikt jebkādas izmaiņas, lai tas netiktu pamanīts. Šī funkcionalitāte ir iebūvēta GIT zemākajos līmeņos un ir neatņemama tā filozofijas daļa. Ar GIT nav iespējams pazaudēt transportējamo informāciju vai sabojāt failu, tā, lai GIT to nespētu atklāt.

Kādēļ Tev, kā klientam, ir svarīgi, lai tiktu izmantots GIT?

  • Ja kādu iemeslu dēļ būs jāmaina programmētājs, viss iepriekš darītais ir redzams un izsekojams – kurš darījis, ko darījis un kad darījis
  • Iespējams redzēt kādas izmaiņas veic Tavs programmētājs
  • Tavs kods ir drošībā, pat ja rodas negaidīti servera traucējumi, netiek pazaudēti projekta faili un kods
  • GIT ļauj atsaukt pieļautās kļūdas kodā
  • Ja pie tava projekta strādā vairāki programmētaji, varēsi redzēt, kurš un ko dara

  • Ja šobrīd esi ieplānojis kādu web izstrādes projektu, pārliecinies, lai Tevis izvēlētais izstrādātājs izmanto versijas kontroles sistēmu, izstrādājot mājas lapu vai programmatūru Tavam uzņēmumam. Tas var ietaupīt gan laiku, gan naudu nākotnē, ja vēlēsies mainīt izstrādātāju vai mājas lapas konceptu. Piesakies konsultācijai un mūsu komanda Tev ar prieku palīdzēs.