Facebook pixel

Kā pareizi izvēlēties web izstrādātāju?

web izstradatajs

Iespējams Jums ir ideja sava intenetveikala, mājas lapas, web sistēmas vai aplikācijas izveidei. Tas ir lieliski! Lai gan ideja ir ļoti svarīgs punkts, projekta veidošanā, tomēr tas ir tikai pats sākums, jo projekts nevarēs pacelties virs zemes, ja nebūs pareizie cilvēki, kas to mācēs kārtīgi izplānot, uzbūvēt un uzturēt.

Ar divu roku pirkstiem būs par maz, lai uzskaitītu, cik daudz projekti ir izgāzušies dēļ nevīžīgiem, nekompetentiem, slinkiem vai vienkārši par maz zinošiem programmētājiem. Šajā rakstā uzskaitīsim, mūsuprāt, svarīgākos punktus pēc kuriem Jūs varēsiet vadīties, lai sameklētu izstrādātājus, kas spēs veiksmīgi realizēt Jūsu ideju.

Portfolio.

Spriediet pēc darbiem nevis vārdiem. Ļoti vienkāršs solis, kurš sniegs uzskatāmu pierādījumu tam, cik spējīgi ir izstrādātāji, ir apskatoties viņu portfolio. Kārtīgi izpētiet projektu. Tā struktūru, dizainu, funkcionalitāti, ielādes ātrtumu u.c.. Lūdzu ņemiet vērā arī to, ka, diemžēl, reizēm gadās tā, ka izstrādātāji nevar pilnībā izpausties, dēļ pasūtītāja vēlmēm vai projektam paredzētā budžeta ierobežojumiem.

Atsauksmes.

Var gadīties, ka gala produkts, kuru var aplūkot, ir izveidots perfekti, bet pēc tā ir neiespējami spriest ar kādām grūtībām ir bijis jāsaskaras izstrādes laikā. Vai izstrādātāji ir bijuši atsaucīgi, viegli sasniedzami, saprotoši? Varbūt beigās šis projekts nemaz nav bijis visu galvassāpju vērts. Te var palīdzēt atsauksmes. Pēc atsauksmēm Jūs varēsiet spriest, kā cilvēki patiesi jūtas par visu izstrādes procesu kopumā. Svarīgi ir zināt, vai atsauksmes ir īstas, pārbaudot, vai atsauksmju rakstītāji ir reāli cilvēki, piemēram, sociālajos tīklos. Varat pat mēģināt apjautāties. Tas ir Jūsu projekts, kuru Jūs liekat uz spēles, un jo vairāk informācijas par izstrādātājiem, jo labāk.

Pieredze.

Programmēšanā ir ļoti daudz un dažādu specifiku, tādēļ pastāv iespēja, ka izstrādātāji nebūs spējīgi realizēt Jūsu vēlmes. Uzbūvēt informatīvu mājas lapu ir pilnīgi kas cits, kā uzbūvēt, piemēram, portālu, interneta veikalu vai lielu uzskaites sistēmu. Pārbaudiet, vai jūsu izstrādātājiem ir pieredze un zināšanas izstrādāt Jūsu sistēmu. Aplūkojiet, vai palūdziet, lai izstrādātājs Jums parāda savus jau veiktos projektus. Ja neizdodas atrast portfolio kaut ko, kas līdzinās Jūsu idejai, pameklējiet, vai ir kādi citi augstas kvalitātes un sarežģītības projekti. Visticamāk, ka cilvēki, kuri ir būvējuši tirgošanās platformu, būs spējīgi uzbūvēt Jums interneta veikalu, bet cilvēks, kurš ir veidojis tikai informatīvas lapas, būs daudz riskantāks variants.

Komunikācija un plānošana.

Lai gūtu maksimāli labu rezultātu un Jūsu vēlmes tiktu realizētas, ir ļoti svarīgi, lai Jūs saprastos ar izstrādātāju. Profesionāls izstrādātājs ar Jums pārskatīs/izstrādās plānu un jums saprotamā valodā paskaidros visus projekta tehniskās puses punktus. Ja jums ir grūti komunicēt ar šo cilvēku, tad labāk meklējiet palīdzību kaut kur citur. Reizēm labāk ir nogaidīt un pameklēt ilgāk, nekā visu sākt pēc iespējas ātrāk un projekta vidū saprast, ka, patiešām, ar šiem cilvēkiem ir neiespējami sastrādāties.

Tikai atcerieties to, ka vissvarīgākais ir, lai Jūs kārtīgi izdomājat, kas ir tas, ko vēlaties un kā Jūs to vēlaties, jo galu galā, ideja ir Jūsu un izstrādātājs ir šeit, lai sniegtu jums tehnisko palīdzību idejas īstenošanā.

Projekta caurredzamība.

Lai Jūs zinātu vai viss projektā notiek pēc termiņiem, plāna un norunātajām izmaksām, Jums ir jāpārliecinās par to, vai izstrādātājs sniedz atskaites un vai dod Jums iespēju tieši kontaktēties ar viņu, piemēram, čata grupā. Ja izstrādātājs izmanto kādu darba menedžēšanas sistēmu, piemēram, Jira, Jūs varat prasīt piekļuvi savam projektam un caur šo sistēmu sekot līdzi visiem procesiem un progresam.

Atbalsts.

Noteikti pārliecinieties, vai web izstrādātāji, kurus esat noskatījis, sniedz atbalstu arī pēc projekta nodošanas. Lai cik perfekts, pieredzējis un profesionāls būtu izstrādātājs, vienmēr pastāv iespēja, ka kaut kas sistēmā var nestrādāt, vai būs vajadzīga optimizācija, uzlabojumi utt. Šis punkts, varbūt, nav tik svarīgs priekš vienkāršas informatīvas lapas, bet ja Jums, piemērm, padomā ir kāda liela sistēma, platforma vai aplikācija, jums 100% vēlāk būs nepieciešama palīdzība, un izcili, ja to var sniegt pats izstrādātājs.

Izmaksas.

Dažādi izstrādātāji prasa dažādas cenas. Tās var būt gan aizdomīgi zemas,gan kosmiski augstas. Ņemot vērā iepriekš minētos punktus, Jūs varat vērsties pie dažādiem izstrādātājiem un salīdzināt cenas. Tomēr ņemiet vērā, ka aizdomīgi zema cena, ļoti bieži, nozīmē zemu darba kvalitāti. Kā arī, kosmiski augsta cena, ne vienmēr nozīmē atbilstošu darba kvalitāti. Jāpiemin gan, ka lēts vai dārgs ir ļoti relatīvs jēdziens, tādēļ iesakām salīdzināt vismaz triju izstrādātāju piedāvājumus, lai saprastu, kāda ir reālā tirgus situācija, un, ja viens piedāvā ļoti zemu cenu, bet divi pārējie piedāvās augstu, tad noteikti padomājiet, vai zemās cenas piedāvātājs tiešām varēs novest projektu līdz galam, vai nav slēptu izmaksu, kas tieši ir iekļauts piedāvātajā cenā, salīdzinājumā ar citiem. Pieredzējis izstradātājs, kurš savu darbu dara godam, gandrīz vienmēr, prasīs atbilstošu atalgojumu. Jūs varat prasīt, lai izstrādātājs kārtīgi paskaidro izmaksas katram projekta punktam, lai Jūs netiekat apkrāpts un līdz sīkumiem zinat par ko maksājat.

Drošība.

Katram gadījumam, ja Jums tomēr pārtrūkst kontakts ar programmētāju, Jums jābūt rezerves variantam.

Izstrādājot nopietnas web sistēmas, pārliecinieties, ka Jūsu web projekta izstrāde ir dokumentēta un kods ir drošībā. Programmētājam būtu jāpiedāvā tāda iespēja, kā uzstādīt, tā saucamo GIT, lai būtu piefiksētas koda izmaiņas, kas būs svarīgi, ja nolemsiet vērsties un turpināt projektu pie cita izstrādātāja, kā arī GIT nodrošina, ka pats kods būs drošībā. Profesionālam programmētājam jāspēj izstrādāt arī tehniskā dokumentācija.